Przegląd portali katolickich
Świat w lepszym świetle


Oto powody, dla których nie powinieneś obchodzić Halloween! Musisz to wiedzieć


 Od kilku lat w polskim internecie toczy się coroczna dyskusja p.t. „czy katolik może obchodzić Halloween?”. Badane są argumenty za i przeciw, te pierwsze pochodzą nieraz, o dziwo, od liberalnych przedstawicieli stanu duchownego. Jak się w tym wszystkim nie zgubić i jakie argumenty powinien mieć na względzie młody chrześcijanin który rozważa czy dać się wciągnąć w tę nową modę? 


Rok temu portal PCh24.pl opublikował tekst w którym syntetycznie przedstawione są najważniejsze argumenty przeciwko obchodzeniu tego „święta”. Do najważniejszych i najbardziej przekonujących z nich należą:


- pochodzenie tego dnia od najważniejszego celtyckiego święta Samhain, oznaczającego koniec roku wg kalendarza Celtów;


- odwoływanie się zdeklarowanych satanistów do Halloween;


- zbieg daty obchodów Halloween z rocznicą wystąpienia Marcina Lutra w Wittenberdze;


- popularność święta wśród praktyków współczesnych kultów pogańskich, takich jak Wicca.

 

Przede wszystkim jednak należy zapytać się co chcę osiągnąć uczestnicząc w tych obchodach. Czy traktowane tylko jako zabawa przebieranie się za wiedźmy, wampiry, żywe trupy i potwory może być jedynie formą teatru, inscenizacji? Jaki cel ma ten współczesny danse macabre, bo na pewno nie nawoływanie i napominanie świata, aby ten pamiętał o śmierci i czekającym po niej zbawieniu albo potępieniu? Czy powstrzymuję się „od każdego pozoru zła” (1 Tes 5,22)?


Źródło: PCh24.pl

Nasi partnerzy