Przegląd portali katolickich
Świat w lepszym świetle


Karoń i lubelski full


W końcu musiało do tego dojść – zionąca nienawiścią wobec katolicyzmu telewizja internetowa Idź Pod Prąd (dalej: IPP) z Lublina cenzuruje własne materiały. Dlaczego? Wszystko przez „spotkanie na szczycie” do którego doszło w Lublinie kilka dni temu, w sobotę 7. października 2017 roku. Gościem redakcji był Krzysztof Karoń, sam określający siebie mianem „dyletanta”, niezwykle popularny w internecie znawca historii sztuki i demaskator neomarksistowskiej filozofii krytycznej. Ale po kolei.


Karoń zjawił się w Lublinie na zaproszenie Mariana Kowalskiego, byłego kandydata Ruchu Narodowego na urząd Prezydenta RP w 2015 roku, dziś komentatora telewizji IPP, który jak na zdeklarowanego polskiego narodowca zadziwiająco często przymyka oko na wybryki założyciela IPP i pastora protestanckiego związku wyznaniowego funkcjonującego pod nazwą Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie, Pawła Chojeckiego. Tenże pastor właściwie w każdym programie nadawanym na żywo czy to w konfiguracji jednoosobowej czy występując wspólnie z Marianem Kowalskim znieważa Kościół katolicki w dość niewybredny sposób. I tak na porządku dziennym jest nazywanie Sakramentów „pierdami”, Ciała Chrystusa „waflem”, rzucanie Katechizmem Kościoła Katolickiego a także manipulowanie faktami historycznymi, teologicznymi oraz informacjami z różnych dziedzin celem szkalowania katolików i doktryny Kościoła. Nawet słuszne uwagi pod adresem papieża czy niektórych biskupów toną w steku obelg (papież to nieodmiennie „Franca”), wyzwisk i wylewającego się codziennie, 7 dni w tygodniu słownego szamba. Prowodyrem jest tutaj Chojecki, jednak Marian Kowalski w najgorszych momentach patrzy w sufit i udaje że to nie jemu i jego Kościołowi plują w twarz (wszak Kowalski nominalnie deklaruje się jako katolik, acz nieregularnie praktykujący), tylko że to pada ożywczy deszcz protestantyzmu.


Powróćmy jednak do spotkania z Krzysztofem Karoniem. Jego tematem miała być ekspansja Chin i jej skutki w Azji południowo-wschodniej i w innych częściach świata. W międzyczasie jednak Karoń został obrażony przez pastora, bo obrażanie dziennikarzy i publicystów, również tych zapraszanych do Lublina, stało się dla IPP nową, świecką (a może: protestancką?) tradycją. Wystarczy na jotę nie zgodzić się z pastorem w kwestii Jedwabnego Szlaku, USA, Kościoła katolickiego, cerkwi prawosławnej, Lutra i protestantyzmu, polityki Izraela, Antoniego Macierewicza, Beaty Szydło etc. aby uzyskać zbyt łatwo chyba przyznawane miano agenta kacapskiego, chińskiego, albo nawet kacapsko-chińskiego. Siłą telewizji IPP do tej pory było jednak sprawianie iluzji gry w otwarte karty jeśli chodzi o poglądy i iluzji braku cenzury w dyskusji na argumenty (nawet jeśli dyskusja miałaby dotyczyć obecnej w niektórych kręgach protestanckich teorii młodej Ziemi – czyli tego, że Ziemia ma nie więcej niż kilka tysięcy lat, a badania izotopem węgla C14 to jeden wielki humbug i fałsz, którego to zdania jest pastor Chojecki).


Krzysztof Karoń w obliczu postawy pastora Chojeckiego zażądał publikacji spotkania w całości na kanale youtubowym TV IPP, na co zgodzili się organizatorzy. W następnym tekście odniosę się do demolki intelektualnej lubelskiego związku wyznaniowego jakiej dokonał gość, tutaj należy tylko stwierdzić fakt, że telewizja warunków nie dotrzymała, po codziennym programie wyemitowała tylko kilkanaście minut wyrwanych z kontekstu i nielogicznie ułożonych wypowiedzi Krzysztofa Karonia, mających przedstawić gościa w jak najgorszym świetle. Pełen zapis spotkania został umieszczony w sieci, jednak jako plik prywatny, do którego dostęp miały tylko osoby posiadające odpowiedni link. Plik szybko został usunięty, ale kilka osób na szczęście wykazało się refleksem i zamiast 16-tu pociętych minut mamy prawie 3-godzinny spektakl. Puentą całej tej historii niech będzie fakt, że zmontowany kilkunastominutowy materiał o którym była mowa wcześniej, został umieszczony jako osobny film na kanale IPP pod insynuacyjnym tytułem: „Kim jest Krzysztof Karoń?”.

Należy jednak z całą stanowczością podkreślić że Marian Kowalski jako prowadzący dyskusję zachował się bardzo przyzwoicie i profesjonalnie. Najprawdopodobniej także to nie za jego przyczyną doszło w Lublinie do zamieszania i cenzury wypowiedzi. Były kandydat na prezydenta podkreślał nieraz, że nie zna się na kwestiach teologicznych i to może w pewien sposób wyjaśniać fakt jego nieświadomości względem charakteru antykatolickiego przedsięwzięcia w jakim bierze udział.


Poniżej prezentujemy najciekawsze komentarze Krzysztofa Karonia, tv IPP (w tym samego pastora Chojeckiego) oraz postronnych internautów.

KOMENTARZE:


„Oświadczam, że warunkiem mojej wizyty w IPP było zamieszczenie pełnej, nieocenzurowanej wersji zapisu tego spotkania. Warunek zostal przyjęty, ale organizatorzy obietnicy nie dotrzymali. W tej sytuacji wkrótce pełny zapis spotkania ukaże się na moim kanale "historia sztuki". Krzysztof Karoń”

„Smutne acz niedziwne, że zniża się Pan do kłamstwa. Umawiał się Pan osobiście z Marianem Kowalskim. Umowa zawierała z Pana strony wygloszenie wykładu dotyczącego komunizmu z uwzględnieniem komunizmu chińskiego, z naszej strony gwarantowaliśmy: salę, nagłośnienie, reklamę i nagranie spotkania. My ze swoich zobowiązań wywiązaliśmy się. Nagranie przekazał Panu osobiście Marian Kowalski. Pan zaś zachował się podle. Żegnam. Paweł Chojecki”

„Te wypowiedzi nie są wyrwane z kontekstu, ale w pigułce oddają charakter spotkania. Ponad trzygodzinne spotkanie przekazalismy Panu Karoniowi do publikacji. Jest z naszym logo.”idzpodprad3 hours ago

„Materiał został przez nas przekazany Panu Karoniowi. Kompromituje się Pan swymi sugestiami.”


„Jak nie udźwigniecie całości spotkania z panem Karoniem to anuluje subskrypcję.”idzpodprad3 hours ago

„Jest Pan wolnym człowiekiem. Całość nagrania przekazalismy Panu Karoniowi. Nie zamierzamy tu zamieszczać treści klamliwych i bzdurnych.”


„@idzpodprad: Nie. Zostałem zaproszony przez Pana Kowalskiego (a nie przez IPP) na spotkanie na wymieniony temat (Chiny) i zaproszenie przyjąłem. Zanim dotarłem do Lublina zostałem przez Pan zaatakowany w obraźliwy sposób, w związku z różnymi tematami przedstawionymi w kłamliwy sposób. Napisałem o tym do (jak się okazało przebywającego zagranicą) p. Kowalskiego stawiając warunek, że wobec obraźliwej zaczepki oczekuję publikacji całego spotkania w internecie. Warunek został przyjęty. Oczywiste jest, że podczas spotkania musiałem wyjaśnić kłamstwa, jakimi Pan operuje, co mogłem zrobić tylko częściowo, przedstawiając również moje, oparte na faktach, krytyczne uwagi zarówno pod adresem protestantyzmu jak i współczesnego katolicyzmu. Lokal opuściłem niemal natychmiast po zakończeniu spotkania i żadnego nagrania nie otrzymałem, bo i się go nie domagałem. Zakładałem, że umowa obowiązuje i ukaże się ono na kanale IPP. E-maile poprzedzające spotkanie są do dyspozycji. Nie ma w nich mowy o przekazaniu nagrania. Podkreślam - mnie zależało na publikacji tego nagrania na kanale IPP, żeby dotarło ono do publiczności IPP, a nie publiczności oglądającej mój kanał, bo ta moje poglądy zna dobrze. Po dwóch dniach, po moim kolejnym liście do p. Kowalskiego, nagranie ukazało się ale nie na kanale IPP, ale na jakimś pustym kanale klonowym jako "niepubliczne", a więc niedostępne przez wyszukiwarki. Mógł to zrobić tylko ktoś z IPP, ponieważ nikt inny nie dysponował nagraniem. Mimo to, po krótkim czasie i ukazaniu się kilku dziesięciu wpisów, zostało ono usunięte przez osobę, która je opublikowała. Na szczęście zostało ono przez kilka osób ściągnięte zanim zniknęło z sieci. Ostatecznie na kanale IPP ukazał się kilkunastominutowy, zmanipulowany skrót z trwającego ok. 3 godzin spotkania. ... Cała ta awantura jest pozbawiona sensu - obiecaliście publikację całości nagrania i proszę je opublikować w całości. Wtedy zniknie problem. kk”


„Dajcie cały materiał. Jestem fanem IPP, ale wybiórcze traktowanie wypowiedzi i ich przycinanie nosi znamiona TVN. Który swoją drogą dzisiaj był przez Was chwalony. Panowie, jeśli pan Karoń się skompromitował, to dajcie nam to ocenić po obejrzeniu całości materiału. Pozdrawiam.”


idzpodprad3 hours ago

„Te reprezentatywne fragmenty wystarczą, by pokazać charakter spotkania. Całość przekazalismy p.Karoniowi. Niech publikuje, gdzie uzna za stosowne.”


„Tak więc IPP zaorał się perfekcyjnie. Ciekawe jaką erystykę zastosuje, wyjaśniając ten skandaliczny fakt manipulacji i sprzeniewierzenia się dżentelmeńskiej umowie z panem Karoniem. Tym bardziej jest to niesmaczne, gdy przypomnimy sobie jak wielokrotnie i ze świętym oburzeniem komentowano w studio IPP zablokowanie udziału pana Kowalskiego w programie tel. krakowskiej .”


„Całym sercem was wspieram ale bez linku do całości dajecie paliwo na ogień.....kto na to wpadł? samo nasuwa się pytanie co ukrywacie? Umawialiśmy się na Prawdę. Żółta kartka. Jeśli jest tam materiał, z którym jest Nam nie po drodze powinien być dodany komentarz jak na Biblijnych warsztatach.....Może zrobiło się gorąco ? ale jeśli nawet sala była wzburzona , nie jest to powód do ukrycia tego bo to jeszcze gorzej wybrzmi u wrogów, da im większą siłę propagandową. Zawsze lepiej stanąć w Prawdzie. Przywróciliście mi wiarę właśnie w Prawdę i nie dawajcie powodów w zwątpienie. Liczę na link , który załatwi sprawę. Kochani , pozdrawiam i wierzę w Was.”


idzpodprad4 hours ago

„Niczego nie ukrywamy. Pan Karoń dostał od Mariana całe nagranie i może sobie publikować. My nie będziemy zaśmiecać patriotycznego i chrześcijańskiego kanału antybożą propagandą.”„jako sympatyk IPP proponuje aby IPP umieściło całe nagranie tak aby każdy mógł wyrobić sobie zdanie. Niestety musiałem poszperać w necie aby dotrzeć do tego nagrania ale dotarłem. Mówiąc szczerze - nie obraźcie się ale takie wycinki zalatują mi to zwykłą manipulacją. Takie wycinki nie wnoszą nic konstruktywnego do całokształtu wykładu. Szczerze rzecz ujmując jeśli spojrzy się na ten wykład całościowo (a nie wyrywki) to Pan Karoń miał w wielu miejscach rację - mówię tutaj o Jego tzw. nauce społecznej. Nie obraźcie się ale ten tytuł dla mnie jest tendencyjny. Każdy kto zadał sobie trud zapoznać się z treściami Pana Karonia na jego kanale ten doskonale wie jakie ma podejście do Biblii, religii itd. Jak dla mnie kwintesencje wykładu Pana Karonia stanowią dwa zdania. Cytuje: "Ja się z państwem jestem zgodzić z absolutnie każdej najbardziej miażdżącej krytyce, którą adresujecie do kościoła katolickiego, jakiegokolwiek innego. Problem polega na tym, że jeśli ma być jakikolwiek ciąg dalszy to jeśli jesteście ludźmi odpowiedzialnymi to albo wskazujecie [zanim rozp......cie katoli] to wskazujecie alternatywę i ta alternatywa ma być skuteczna". Ktoś powie - wyprodukujemy nową elitę w oparciu o standardy Biblijne. Elitę, która będzie kierowała się słowem Bożym w tym co robi. Super i oto chodzi. Problem jest w tym, że zanim ta elita powstanie i będzie miała realny wpływ na rzeczywistość (zwłaszcza w polityce) nas już może nie być albo wszyscy znajdziemy się w jednym wielkim światowym kołchozie.”


idzpodprad3 hours ago

„Pan Karoń otrzymał nagranie celem publikacji.”


karruized2 hours ago

„a twierdzi, że nie otrzymał. To może, by postąpić honorowo i opublikować całe nagranie? Wy zapraszacie, wy organizujecie spotkanie, gość mówi prawdę wam niewygodną, manipulujecie materiałem, próbując zdyskredytować gościa. Bardziej niż pana Karonia obraziliście swoich własnych słuchaczy. Dlaczego nie pozwolicie im samodzielnie wyrobić sobie opinii? W jakim świetle stawia to polski protestantyzm?”


„Oświadczam, że do tej pory (11.10.2017, 22:48) nie otrzymałem od IPP zapisu spotkania i nic mi o takim zamiarze nie wiadomo. Krzysztof Karoń”


„Bardzo dziwne, ale wy wszędzie widzicie ruskich agentów (Korwin, Braun, Karoń). Każdy kto ma inny pogląd na pewne tematy lub się z wami nie zgadza, odrazu musi być czyimś agentem itp. Sam kiedyś lubiłem was oglądać, ale od kiedy zauważyłem że bliżej wam do sekty niż jakiegoś ruchu społecznego przestałem subskrybować wasz kanał. Może powinniście sie nad tym zastanowic a nie obrzucać wszystkich na około g****m?”


„Oświadczam, że warunkiem mojej wizyty w IPP było zamieszczenie pełnej, nieocenzurowanej wersji zapisu tego spotkania. Warunek zostal przyjęty, ale organizatorzy obietnicy nie dotrzymali. W tej sytuacji wkrótce pełny zapis spotkania ukaże się na moim kanale "historia sztuki". Krzysztof Karoń”


„@Takito: Nie bardzo. Właśnie dostałem pełne nagranie, które ktoś ściągnął, zanim zniknęło z sieci. Oliwa zawsze wypływa. kk”


„@Kornelia Chojecka: Nie było żadnej umowy o przekazaniu nagrania i żadnego przekazania nie było. Nie było nawet takiej możliwości, ponieważ niemal natychmiast po spotkaniu opuściłem lokal, w którym odbywało się spotkanie. Mam natomiast pisemną obietnicę p. Kowalskiego o publikacji całego nagrania w internecie. P. Kowalski nawet proponował relację na żywo, ale nie nalegałem, bo to nie miało dla mnie znaczenia. Jeśli będą kolportowane podobne kłamstwa, poproszę o nagranie monitoringu sali (zapewne takie istnieje) i wskazanie sytuacji przekazania nagrania. Proszę opublikować film w całości i nie będzie problemu. Krzysztof Karoń”historia sztuki3 hours ago

„Oświadczam, że do tej pory (11.10.2017, 22:48) nie otrzymałem od IPP zapisu spotkania i nic mi o takim zamiarze nie wiadomo. Krzysztof Karoń”„Dajcie cały materiał. Jestem fanem IPP, ale wybiórcze traktowanie wypowiedzi i ich przycinanie nosi znamiona TVN. Który swoją drogą dzisiaj był przez Was chwalony. Panowie, jeśli pan Karoń się skompromitował, to dajcie nam to ocenić po obejrzeniu całości materiału. Pozdrawiam.”


idzpodprad4 hours ago

„Te reprezentatywne fragmenty wystarczą, by pokazać charakter spotkania. Całość przekazalismy p.Karoniowi. Niech publikuje, gdzie uzna za stosowne.”Lucius8993 hours ago

„Przecież wyraził dość wyraźnie tutaj swoje poglądy we wskazanych fragmentach, można bez całości poznać o co mu ogólnie chodzi.”


dawgel223 hours ago (edited)

„Czyją miarą są określane te reprezentatywne fragmenty? Piję po prostu do tego, że nie podoba mi się taka kompilacja, bo nosi znamiona braku obiektywizmu, z racji którego (obiektywizmu, nie jego braku) oglądam i bardzo lubię Waszą telewizję internetową. Jak już kogoś zapraszacie, to dajcie pełne spektrum tej konwersacji - prawda przecież obroni się sama. Korwina i Brauna też można cytować. W prawą bądź lewą stronę. PS. Dlaczego zmianie uległa nazwa przesłanego materiału? Było "the best of Karoń", zostało zmienione na "kim jest Karoń"? Z pola "ośmieszacza" przenosicie się na spekulanta? Pierwsza taka kontrowersja z Wami związana, mam szczerą nadzieję, że ostatnia, bo sam szczerze i oddanie propaguję Waszą TV. Pozdrawiam! PS2. Jeśli pan Karoń nie opublikuje z tej dysputy kompletnie nic - to przeproszę za złą ocenę sytuacji.”„Pan Karoń otrzymał od nas całe profesjonalne nagranie.”


historia sztuki3 hours ago

„To kłamstwo. Nie otrzymałem żadnego nagrania. Zresztą nie prosiłem o nie, ponieważ miało być opublikowane w całości na kanale IPP. Krzysztof Karoń”„To w końcu jak to było ? Dlaczego Pan nie zabezpieczył się na ewentualny wyrywkowy materiał od strony IPP? Chyba był Pan świadomy ,że jest Pan gościem Programu i ma pan pełne prawo do stanowienia o materiale (np. posiadanie własnej kopii nagrania w celu uwiarygodnienia swojej osoby)? Z mojej strony to wizę to tak spotkało się dwie osoby na jednej wąskiej kładce i jedna osoba w skrócie opowiada jak to ją budowano a druga mówi "to nie prawd" lub nic nie mówi. Zaczynam się gubić już w tych wypowiedziach.”


Olga Aleksandra Sekuła3 hours ago

„a i kolejne pytanie Skoro Pan nie otrzymał pełnego nagrania od IPP bo go Pan nie wziął bo Pan nie prosił to skąd to nagranie na Pana kanale? Czyżby z wyżej wspomnianej kamerki za 50 zł?”


historia sztuki3 hours ago

„@Olga Aleksandra Sekuła: Nie widziałem powodu, żeby się "zabezpieczać", ponieważ otrzymałem zapewnienie, iż zapis całego spotkania zostanie opublikowany na kanale gospodarzy. Nie było powodów żeby posądzać wyznawców Biblii, że nie dotrzymają danego słowa. kk”


historia sztuki3 hours ago

„@Olga Aleksandra Sekuła: Ani nie prosiłem o nagranie ani go nie dostałem, bo nie było takiej potrzeby. Teraz czekam na całość nagrania od osoby, która je ściągnęła, gdy było ono dostępne na innym kanale. Nie będę już odpowiadać na takie pytania, bo te szczegóły nie mają znaczenia. Całość nagrania powinna być udostępniona przez organizatorów spotkania. Kk”„Blokowanie, roszczenia, Braun, niewpuszczenie Mariana, agresja w stosunku do katolicyzmu”


Nasi partnerzy