Przegląd portali katolickich
Świat w lepszym świetle


Ten cud widziało 70 tys. ludzi! Nagle rozstąpiły się...


100 lat minęło od „cudu Słońca” w Fatimie. Z tej okazji zapraszamy Państwa do zapoznania się z fragmentami najnowszej książki dra Wincentego Łaszewskiego (wyd. Fronda 2017):


Niezwykła cześć dla Matki Bożej sięga w Portugalii czasów wczesnego średniowiecza. To już wówczas kraj ten zasłużył sobie na tytuł Terra de Santa Maria – ziemia Najświętszej Maryi. Historia podaje, że król Afonso Henriques (Alfons I Zdobywca), ojciec portugalskiego narodu, specjalnym dekretem podpisanym 28 kwietnia 1142 roku oddał swe królestwo pod opiekę Maryi, ogłaszając Ją Opiekunka i Matką Portugalii. Pięć lat później władca złożył uroczysty ślub – obiecał Matce Najświętszej, że jeśli uda mu się przeprowadzić ryzykowny atak na znajdująca się w rękach Maurów twierdze Santarém i ją zajmie, to wybuduje klasztor, w którym mnisi do końca świata będą śpiewać na chwałę Najświętszej Maryi Panny. Santarém zostało zdobyte, a Afonso wypełnił swe ślubowanie: na ziemie portugalska sprowadził mnichów cysterskich. Do ich wysłania św. Bernard z Clairvaux został przynaglony przez samo Niebo! (Ciekawe, że wątki objawień przewijają się przez dzieje Portugalii, aż po Fatimę i dalej, po współczesność.)

Mnisi zamieszkali w Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça: klasztorze Matki Bożej w Alcobaça. Tradycja podaje, że od wspomnianej zwycięskiej bitwy król Portugalii miał zwyczaj zabierać na pole walki z niewiernymi figurę Matki Bożej, która towarzyszyła mu podczas odbijania stolicy z rak Maurów (czczona w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Lizbonie). Wszystkie swe zwycięstwa nad muzułmanami pobożny władca przypisywał wstawiennictwu Matki Najświętszej. Dwa wieki po sprowadzeniu cystersów do pomnażania chwały Maryi na portugalskiej ziemi przyłączyli się dominikanie, którzy z klasztoru Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha zaczęli propagować nowe nabożeństwo: różaniec święty. Oba największe wielkie ośrodki kultu maryjnego były owocem królewskich ślubowań i… oba zostały zbudowane nieopodal małej wioski o nazwie Fatima.

Pięć kropek na każdej małej tarczy oznacza pięć ran Zbawiciela. Krzyż złożony z pięciu tarcz w herbie został umieszczony przez króla Afonsa na pamiątkę jego pięciu zwycięstw nad wojskami muzułmanów. Portugalia jest jedynym krajem świata, który w swoim godle zachował symbole pięciu ran Chrystusa.

13 Października 1917 r. Maryja ujawnia swe imię

Październikowe objawienie przeszło do historii jako „Cud słońca w Fatimie”. To jedyny w dziejach świata cud zapowiedziany co do dnia i godziny. Widziało go ponad 70 tys. ludzi. Nagle zaciągnięte wciąż chmurami niebo zaczęło sie przejaśniać nad głowami. Deszcz ustał i mogliśmy zobaczyć, ze miejsce cały ranek pogrążone w zimnie, miało oświecić słonce. Zmiana nastąpiła niezauważalnie dla tłumu… Rozpoczął się spektakl niepowtarzalny, a dla tych, którzy nie byli jego świadkami – niemożliwy. …Wielki tłum zwraca się w stronę zawieszonego wysoko na niebie słońca. Ciało niebieskie przypominało matowy srebrny talerz, na który można było patrzeć bez wysiłku. Nagle podniósł się wielki krzyk… Przed zachwyconym tłumem tych ludzi, którzy, biali z przerażenia, z odsłoniętymi głowami, spoglądali w niebo, słonce zadrżało. Dokonało nigdy przedtem niewidzianych poruszeń wykraczających poza wszelkie prawa natury. Słońce „tańczyło”…” „Jakie były ostatnie słowa Matki Bożej? Zgodnie z zapowiedzią z pierwszego objawienia, powiedziała dzieciom, kim jest i czego chce. Najpierw na pytanie o to, czego Matka Najświętsza sobie życzy, Łucja i Hiacynta słyszą: „Chce ci powiedzieć, żeby zbudowano tu na moja cześć kaplice”. Potem, spełniając obietnice ujawnienia swego imienia, dodała: „Jestem Matką Bożą Różańcową. Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać różaniec. Wojna się skończy i żołnierze powrócą wkrótce do domu”.


„Ilustrowany przewodnik po Fatimie - nie tylko dla pielgrzymów”, autor dr Wincenty Łaszewski (Wydawnictwo Fronda, 2017)

Więcej o książce: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/duchowyprzewodnik-po-fatimie-2

Wykłady dr Wincentego Łaszewskiego na temat Fatimy: https://www.youtube.com/watch?v=fbLO3-ynikc https://www.youtube.com/watch?v=8pyqoKhyObI


Nasi partnerzy